Mieczysław Bronisław Małecki, znany pod herbem Jelita, urodził się 14 lipca 1903 roku w Mielcu oraz zmarł 3 września 1946 roku w Kłodzku. Był to wybitny polski językoznawca i slawista, który na stałe wpisał się w historię nauki językowej w Polsce.
W czasie swojej kariery akademickiej pełnił funkcję profesora renomowanej uczelni, jaką jest Uniwersytet Jagielloński. Jego prace badawcze i wykłady były istotnym wkładem w rozwój slawistyki oraz badań nad językami słowiańskimi.
Życiorys
Mieczysław Małecki przyszedł na świat w Mielcu, w rodzinie lekarza weterynarii Michała oraz Bronisławy z Grodeckich. W latach 1915-1919 uczęszczał do gimnazjum najpierw w Złoczowie, a następnie w Nowym Targu. Swój rozwój akademicki kontynuował w latach 1923–1927, kiedy to podjął studia z zakresu filologii polskiej, słowiańskiej oraz romanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako jeden z nielicznych uzyskał magisterium przed terminem, opierając się na pracy magisterskiej zatytułowanej „Archaizm podhalański wraz z próbą wyznaczenia granic tego dialektu”. Dodatkowo poszerzał swoje wykształcenie na uniwersytetach w Belgradzie, Lublanie, Sofii oraz Zagrzebiu.
W styczniu 1929 roku został powołany do współpracy z Komisją Językową Polskiej Akademii Umiejętności. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie rozpoczął pracę od lutego 1935, od 1 października 1937 roku kierował nowo utworzoną katedrą filologii południowosłowiańskiej. Jego kariera jednak została brutalnie przerwana 6 listopada 1939 roku, kiedy to aresztowali go hitlerowcy w ramach akcji „Sonderaktion Krakau”.
Przez długi czas przebywał w różnych więzieniach, m.in. w Krakowie oraz Wrocławiu, a także w obozach koncentracyjnych w Sachsenhausen oraz Dachau. Po zwolnieniu w grudniu 1941 roku, powrócił do Krakowa. Na polecenie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego włączył się w organizację Institut für Deutsche Ostarbeit, a także tajnego nauczania uniwersyteckiego. Od kwietnia 1942 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora do Spraw Tajnego Nauczania, a jego działanie w tym zakresie było wysoko oceniane przez rektora, prof. Władysława Szafera.
Po zakończeniu II wojny światowej, 24 stycznia 1945 roku, objął stanowisko profesora, a w listopadzie 1945 roku został mianowany profesorem zwyczajnym nowo utworzonej katedry dialektologii słowiańskiej. Również pełnił funkcję dyrektora studiów słowiańskich. W lipcu 1945 roku, Mieczysław Małecki został wybrany członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Po zakończeniu życia, został pochowany w grobach rodzinnych w Rabce.
W swojej pracy naukowej Małecki skupiał się na gramatyce historycznej języków słowiańskich. Przez swoje życie napisał ponad 80 prac, w tym 8 książek. Do jego istotnych publikacji należy m.in. „Atlas Językowy Polskiego Podkarpacia” z 1934 roku oraz „Język polski na południe od Karpat (Spisz, Orawa Czadeckie, wyspy językowe)”, która ukazała się w Krakowie w 1938 roku w serii „Biblioteczka Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego”.
Upamiętnienie
W Krakowie można natknąć się na ulicę, która nosi imię Mieczysława Małeckiego. Znajduje się ona w malowniczej okolicy, u podnóża Kopca Kościuszki, w sąsiedztwie pięknych i naturalnych krajobrazów Zwierzyńca.
Przypisy
- ALFABETYCZNY WYKAZ ULIC MIASTA KRAKOWA. Izba Administracji Skarbowej w Krakowie. [dostęp 11.11.2022 r.]
- Położenie alei Mieczysława Małeckiego na planie Krakowa openstreetmap.org.
- Położenie ulicy Mieczysława Małeckiego na planie Krakowa wikimapia.org.
- Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939 r., s. 190. [dostęp 13.08.2021 r.]
- Zgon prof. Mieczysława Małeckiego Dziennik Polski 1946, nr 244 z 06.09.1946 r., s. 6.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Aleksander Rombowski | Władysław Demkow | Piotr Pokora (matematyk) | Tadeusz Bigo | Stanisław Leszczycki | Sławomir Stan | Dariusz Jarosz | Beata Prościak | Stanisław Ratusiński | Marta Lenartowicz | Krzysztof DrobaOceń: Mieczysław Małecki