I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu to przodująca placówka edukacyjna w regionie, a zarazem najstarsza mielecka szkoła ponadpodstawowa, która ma zaszczyt posługiwać się bogatą tradycją.
Założona w 1905 roku, szkoła ta od lat kształci kolejne pokolenia młodzieży, przyczyniając się do rozwoju intelektualnego i społecznego uczniów.
Historia
W 1905 roku zainaugurowano działalność c. k. Gimnazjum w Mielcu, które początkowo znajdowało się w budynku gminnym, wcześniej zajmowanym przez szkołę żeńską. 3 grudnia 1912 roku odbyła się ważna uroczystość poświęcenia nowego gmachu gimnazjum, w skład którego wchodziło boisko, ogródek botaniczny oraz osobny budynek, przeznaczony na zajęcia gimnastyczne. Ceremonię prowadził biskup tarnowski, ks. Leon Wałęga. W gronie zaszczytnych gości znalazł się również wiceprezydent c. k. Krajowej Rady Szkolnej Ignacy Dembowski oraz były dyrektor gimnazjum, Roman Moskwa.
Na mocy zarządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 roku utworzono „Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu”, które było państwową szkołą średnią ogólnokształcącą, składającą się z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum. Po wprowadzeniu reformy jędrzejewiczowskiej, szkoła przyjęła charakter koedukacyjny, a wydział liceum ogólnokształcącego skoncentrował się na kształceniu w typie humanistycznym oraz przyrodniczym. Pod koniec lat 30. XX wieku edukacja odbywała się pod adresem ulicy Jana Kilińskiego 40.
Chór
Chór, który funkcjonuje w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, ma długą tradycję, sięgającą roku 1978. Od jego założenia, zespół jest prowadzony przez utalentowanego dyrygenta, Pawła Lisa. Wśród licznych osiągnięć chóru można wyróżnić zdobycie dwóch prestiżowych nagród, Złotych Kamertonów, na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych a cappella, który odbył się w Bydgoszczy w latach 1997 i 1998.
W czerwcu 2007 roku zespół miał przyjemność zrealizować wyjątkowy projekt muzyczny pod tytułem Niemen Wspomnienie, w którym udział wzięli znani artyści: Markiem Bałatą oraz Elżbietą Towarnicką. Wydarzenie to miało miejsce w Mielcu, a gościem honorowym koncertu była Małgorzata Niemen, żona legendarnego Czesława Niemena.
Dyrektorzy
W historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, kluczową rolę odegrali jego dyrektorzy, którzy przyczynili się do kształtowania pozycji i tradycji tej instytucji. W ciągu swojej długiej historii, szkoła miała na czołowych stanowiskach uznawane osobistości, które miały ogromny wpływ na edukację i wychowanie uczniów.
- Roman Moskwa (1905–1907),
- ks. Roman Sitko (mianowany 2 września 1911),
- Wincenty Tyran (lata 20. XX w).
Nauczyciele
Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w kształceniu młodych pokoleń, a ich wpływ na uczniów jest nieoceniony. Do grona nauczycieli w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu należy wyjątkowy Franciszek Jun, który pozostawił trwały ślad w historii tej szkoły.
Warto również wspomnieć o ks. Romanie Sitko, który został mianowany 26 sierpnia 1907 roku zastępcą katechety przez Radę Szkolną Krajową. Jako nauczyciel łaciny, odgrywał znaczącą rolę w edukacji uczniów. Był nie tylko dyrektorem Gimnazjum, ale również budowniczym bursy gimnazjalnej i jej kierownikiem, co pokazuje jego zaangażowanie w rozwój infrastruktury szkoły. Ks. Sitko jest również błogosławionym Kościoła katolickiego, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w społeczności lokalnej.
Absolwenci i uczniowie
Absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu mają znakomitą historię, którą kształtowały osiągnięcia licznych osobistości. Warto zaznaczyć, że w nawiasie obok każdego nazwiska podano rok, w którym zakończono naukę w tej szkole.
- Tadeusz Bigo (1913), polityk,
- Wincenty But (1913), podpułkownik łączności Wojska Polskiego,
- Leszek Deptuła, polityk,
- Piotr Guziorski vel Guzior (1914), major żandarmerii Wojska Polskiego,
- Franciszek Hanek – ksiądz,
- Tadeusz Lubicz-Niezabitowski (1915), pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari,
- Jacek Nowak, ksiądz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie,
- Józef Karol Piszczek (1930), profesor nauk rolniczych w zakresie gleboznawstwa, Rektor Wyższej Szkoły Rolniczej w latach 1959–1964 oraz 1966–1967,
- Kazimierz Sabbat, prezydent RP na uchodźstwie,
- Marian Skowron, cichociemny,
- Franciszek Sokół (1913), działacz niepodległościowy, polityk,
- Michał Śledziona, podporucznik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari,
- Jan Światkowski (1915), podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari,
- Kazimierz Weryński (1913), pułkownik artylerii Wojska Polskiego,
- Marian Michał Weryński (1913), major audytor Wojska Polskiego (brat Kazimierza),
- Wojciech Ziemba – arcybiskup warmiński.
Przypisy
- Krzysztof G.K.G. Gucwa, Bardzo szanowany rektor. Gliwice: Wydawnictwo Jamakasz, 2014, ISBN 978-83-938416-9-1, OCLC 899771124 [dostęp 25.08.2021 r.]
- Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 270–271, 31.10.1938 r.
- Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Rocznik II. Warszawa-Lwów: Książnica-Atlas, 1926, s. 107.
- Zygmunt Zagórowski: Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych. Lwów/Warszawa: Książnica Polska, 1924.
- Sprawozdanie 1913, s. 81.
- Sprawozdanie 1913, s. 80.
- Sprawozdanie 1913, s. 41.
- Sprawozdanie 1913, s. 40.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu | Nadleśnictwo Mielec | Lotnisko Mielec | Galeria Navigator | Muzeum Regionalne w Mielcu | Budynek Rady Powiatowej w Mielcu | Mościska (Mielec) | Pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu | Zespół budynków OSP w Mielcu | Budynek Sądu Rejonowego w Mielcu | Plebania przy ul. bł. ks. Romana Sitki 3 w Mielcu | Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” | Lądowisko Mielec | Elektrociepłownia MielecOceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu