Budynek Rady Powiatowej w Mielcu to obiekt o znaczącej wartości historycznej, usytuowany pod adresem ul. Kościuszki 10. Jest on chroniony jako zabytek nieruchomy województwa podkarpackiego. Wpisano go do rejestru zabytków pod numerem A-867, z datą 12 listopada 1979 roku.
Początki budynku sięgają roku 1909, kiedy to został on wzniesiony w stylu eklektycznym. Projekt architektoniczny opracował lwowski architekt Jan Ostoja-Stobiecki, a jego pierwotnym celem była funkcja siedziby Rady Powiatowej.
W dzisiejszych czasach, budynek ten pełni rolę edukacyjną, gdyż mieści w sobie Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia imienia Mieczysława Karłowicza, która kształci młodych muzyków i wspiera rozwój kultury muzycznej w regionie.
Historia
Uroczyste otwarcie budynku Rady Powiatowej w Mielcu miało miejsce 22 grudnia 1909 roku. W jego wnętrzach, szczególnie w Sali Królewskiej, odbywały się różnorodne uroczystości oraz bankiety. To tutaj przyjmowano zaszczytnych gości, a wśród nich był także prezydent Ignacy Mościcki, który odwiedził to miejsce 23 lipca 1929 roku.
W czasie okupacji niemieckiej, budynek wykorzystywany był jako Landratsamt, czyli starostwo powiatowe. Po wojnie, aż do 1975 roku, obiekt pełnił rolę siedziby władz powiatowych. W latach 1967-1977 w dwóch pomieszczeniach na piętrze mieściło się społeczne Muzeum Regionalne, które zostało założone przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej.
Po likwidacji powiatów w 1975 roku, budynek przez długi czas pozostawał niemalże pusty, aż do 1977 roku, kiedy to został przekazany Państwowej Szkole Muzycznej. Remont szkoły trwa od 2004 roku, co świadczy o dbałości o ten ważny element historyczny w Mielcu.
Architektura
Bryła budynku
Obiekt przedstawia formę prostokątną, zbudowany z cegły i pokryty tynkiem. Elewacja frontowa jest wykończona w stylu boniowanym, co nadaje jej wyjątkowego charakteru. Dwukondygnacyjny, trójosiowy środkowy korpus charakteryzuje się trójarkadowym, wgłębnym portykiem, w którym umieszczono dwie kolumny. Bezpośrednio nad portykiem znajdują się trzy duże prostokątne okna z grzymsem nadokiennym oraz płycinami podokiennymi, które zdobią motywy arkadowe. Na szczycie budynku umieszczono trójkątny element flankowany sterczynami oraz arkadowy fryz, co podkreśla jego elegancję. Korpus główny wieńczy wielospadowy dach, na którym znajduje się świetlik. Części boczne, będące symetrycznymi dodatkami, zwieńczone są szerszymi szczytami, które harmonizują z całością struktury.
Wnętrza
Wnętrze obiektu charakteryzuje się amfiladowym układem, który zapewnia ciekawe połączenia pomiędzy pomieszczeniami. W centralnej części na pierwszym piętrze znajduje się Sala Królewska, która zawdzięcza swoją nazwę fryzowi zdobiącemu jej wnętrze, na którym umieszczono portrety władców Polski. Fryz ten, składający się z 44 portretów władców oraz dwóch dodatkowych postaci: Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego, namalował Konstanty Niemczykiewicz, znany uczeń Jana Matejki. Każdy portret towarzyszy herb ziemi, województwa lub miasta z czasów przedrozbiorowych, wykonany przez lwowskiego malarza Piotra Błońskiego. Zarówno portrety, jak i herby posiadają neogotyckie obramienia sztukatorskie oraz pseudogotyckie podpisy, co wprowadza wyjątkowy klimat do wnętrza. Do 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, w sali wisiał portret cesarza Franciszka Józefa I, który później został zastąpiony godłem Polski. Wystrój Sali Królewskiej uzupełniają niezwykle interesujące dzieła, takie jak tryptyk Stanisława Dębskiego, który zawiera obrazy „Hołd trzech stanów oddawany Matce Boskiej Częstochowskiej”, „Matka Boska Częstochowska adorowana przez lud” oraz „Alegoria powstań narodowych”, obok portretów Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza, stworzonych przez mielecką malarkę Aleksandrę Stroczyńską.
Przypisy
- a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków – stan na 30.09.2013 r. nid.pl. [dostęp 08.12.2013 r.]
- Kolejny etap remontu w mieleckiej szkole muzycznej. hej.mielec.pl. [dostęp 01.03.2013 r.]
- Oficjalne otwarcie I piętra w budynku Szkoły Muzycznej. hej.mielec.pl. [dostęp 01.03.2013 r.]
- Siedem lat remontów. Jest szansa na zakończenie. hej.mielec.pl. [dostęp 01.03.2013 r.]
- O muzeum. www.muzeum-mielec.pl. [dostęp 13.08.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Mościska (Mielec) | Pomnik Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu | Zespół budynków OSP w Mielcu | Budynek Sądu Rejonowego w Mielcu | Elektrociepłownia Mielec | Lądowisko Mielec | Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” | Plebania przy ul. bł. ks. Romana Sitki 3 w Mielcu | I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu | II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu | Muzeum Regionalne w Mielcu | Galeria Navigator | Lotnisko Mielec | Nadleśnictwo MielecOceń: Budynek Rady Powiatowej w Mielcu