Maria Janina Liwo urodziła się 23 stycznia 1916 roku w Mielcu i odeszła 29 stycznia 1984 roku w Rzeszowie. Była prominentną postacią w polskim życiu społecznym i prawnym.
Maria Liwo to prawniczka, która poświęciła swoje życie działalności prospołecznej. W czasie II wojny światowej, jako działaczka organizacji narodowych, odgrywała kluczową rolę w walce z niemiecką okupacją. Jej działania obejmowały również działalność konspiracyjną, co wiązało się z ogromnym ryzykiem.
Liwo była również w więźniarką gestapo, co dokumentuje jej odwagi i determinacji w obliczu trudności oraz prześladowań. Poza tym, jej zaangażowanie w ruch harcerski stanowiło istotny element jej młodzieńczej aktywności, łącząc w sobie wartości patriotyczne z edukacją młodych pokoleń.
Życiorys
Maria Liwo przyszła na świat 23 stycznia 1916 roku w Mielcu, w rodzinie Józefa i Janiny z domu Harasiewicz. W 1934 roku ukończyła Prywatne Gimnazjum Żeńskie w Rzeszowie, a następnie, w lutym 1939, Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo, w roku 1938, z powodzeniem zakończyła dwuletnią Szkołę Nauk Politycznych przy tym samym wydziale.
Zaangażowana w życie społeczne, była działaczką Młodzieży Wszechpolskiej oraz Stronnictwa Narodowego. Jeszcze w marcu 1939 roku rozpoczęła aplikację sędziowską w Okręgowym Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji organizowała pierwsze ogniwa narodowego ruchu oporu w Rzeszowie.
W dniu 18 września 1940 roku została aresztowana przez gestapo. Przez jakiś czas przebywała w więzieniu w Rzeszowie oraz Tarnowie, a w październiku 1941 roku została deportowana do obozu w Ravensbrück. Od sierpnia 1943 roku przez kilka miesięcy pracowała w fabryce amunicji w Genthin. W obozie aktywnie uczestniczyła w konspiracyjnej drużynie harcerskiej „Mury”. Po wyzwoleniu Ravensbrück, wiosną 1945 roku wróciła do Polski.
Po powrocie do kraju wznowiła swoją aplikację sądową w Rzeszowie i piastowała stanowisko asesora sądowego. Jednak w październiku 1948 roku, w wyniku aresztowania jej brata Mieczysława, który był działaczem WiN, została przeniesiona w stan spoczynku. Na szczęście po 1956 roku mogła wznowić swoją działalność zawodową jako radca prawny.
Zmarła 29 stycznia 1984 roku w Rzeszowie, a jej życie zakończyło się na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie, gdzie została pochowana.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Marek Chrzanowski (ekonomista) | Bożena Lublińska-Kasprzak | Eugeniusz Cieśla | Wiesław Aleksander Cena | Hirek WronaOceń: Maria Liwo