Maciej Mazur (rysownik)


Maciej Mazur to znane nazwisko w polskim środowisku artystycznym. Urodził się 1 stycznia 1971 roku w Mielcu, gdzie rozpoczęła się jego niezwykła przygoda z sztuką. Jako wszechstronny twórca, Mazur łączy w sobie wiele ról zawodowych, w tym grafika, ilustratora, malarza, rysownika oraz autora komiksów.

Jego dzieła charakteryzują się unikalnym stylem, który przyciąga uwagę oraz zachwyca różnorodnością technik i tematów. W każdym z tych obszarów artystycznych, Mazur pokazuje swoje umiejętności oraz pasję, dzięki czemu zyskał uznanie wśród miłośników sztuki.

Życiorys

Maciej Mazur to uznany rysownik i artysta, którego droga twórcza rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy to publikował swoje pierwsze rysunki w tygodniku „Odrodzenie”. Jego debiut w świecie komiksu miał miejsce w 1992 roku w czasopiśmie „Świat Młodych” z komiksem pt. „Straszny John i jego banda”, który powstał we współpracy z scenarzystą Jarosławem Jaroszem.

W swojej karierze współpracował z wieloma znanymi wydawnictwami, gdzie publikował swoich rysunki. Jego prace można znaleźć w takich tytułach jak „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu”, „Krakers”, „AQQ”, „Super Express”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Newsweek”, „Nowiny”, „Super Nowości”, „Korso”, „Metropol”, „Ech Dnia”, „Super Komiks”, „Gilotyna”, „Twój Weekendu”, „Chichota”, „Fenix”, „Czerwony Karol”, „Komiks Forum”, „DD Reporter” oraz „Mix Komix”.

Wśród jego najważniejszych dzieł można wymienić rysunki do komiksów takich jak „Przymierze pajęczej nici” (scenariusz Wojciech Birek, publikacja w „Czasie Komiksu”), „Urwisko” (scenariusz W. Birek, również w „Czasie Komiksu”) oraz „Kapliczka” (scenariusz Witold Tkaczyk, Antologia 11/11). Oprócz tego stworzył autorskie albumy „Rechot – Nie bój żaby” oraz „Striptiz, czyli prasa u podstaw”, które zostały wydane przez A.I.R. Press.

Maciej Mazur pełnił również rolę ilustratora i dyrektora artystycznego w magazynie „Kapitan Muzyczka”, a także ilustrował publikacje w „Świecie Przygód z Hugo”. Współpracował jako projektant i ilustrator z renomowanymi agencjami reklamowymi, takimi jak G7, Ogilvy, Saatchi i McCann Erickson, co znacznie wzbogaciło jego portfolio.

Jako ilustrator książek dla dzieci ma na koncie ponad 20 opublikowanych tytułów, w tym „Mam na imię Mruczuś”, „Nazywam się Burasek”, „Dzień na wsi”, „Ciekawski kotek” oraz „Kurczakowe rachowanie”. Dodatkowo, jego talent graficzny zaowocował opracowaniem graficznym audiobooków, takich jak „Miłek z Czarnego Lasu” autorstwa Romualda Pawlaka oraz „Dziedzictwo Orła Białego” Juliana E. Kulskiego, a także książki „Kalendarz EasyRidera” oraz materiałów dla zespołu Last Zgredas, w tym płyty „Too late?” i mini albumu „LastZgredas”.

W swojej karierze artystycznej Maciej Mazur zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach Komiksu oraz Festiwalu Rysunku „Złoty Kaktus” w Sieradzu. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach ogólnopolskich oraz w takich krajach jak Francja, Portugalia i Włochy, co potwierdza jego międzynarodowy zasięg.

Warto dodać, że Maciej Mazur to również utalentowany muzyk. Był założycielem zespołów Saligia i Zelig, w ramach których tworzył zarówno muzykę, jak i teksty. W 1996 roku zespół zarejestrował niewydany materiał „Zaklinacz”. Jako członek zespołów Horrendum, Idyl i Last Zgredas, pełnił funkcję gitarzysty, kompozytora i autora tekstów w formacji Fleurs. Obecnie współpracuje także z zespołem Neonovi, tworząc teksty dla ich utworów.


Oceń: Maciej Mazur (rysownik)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:9